WZRP 02 – Zmiana zadłużenia Polski w latach 1946 – 2017

Categories:

Tym razem przedstawimy dwa proponowane wskaźniki oceny zmian zadłużenia państwa

 

Spory na temat oceny zadłużenia państwa (w tym przypadku polskiego) budzą wiele emocji i są polem do licznych nadużyć ze strony polityków, czy publicystów, którzy próbują przekonać społeczeństwo o swoich sukcesach na polu walki z długiem i o porażkach opozycji, tudzież tajemniczej “komuny” (Słowo “komuna” jest używane przez obecne elyty jako stereotyp negatywny i nie ma nic wspólnego z pojęciem reprezentującym prawdę obiektywną. Obecnie, w III RP etykietę “komunisty”, “antysemity”, etc. dostają przeciwnicy polityczni, których tym sposobem władza lub opozycja chce zdyskredytować w oczach obywateli.).

Najczęstszym z takich sporów jest ten, który stara się porównać Dekadę Gierkowską z czasów Polski Ludowej z okresem Postsolidarnościowych rządów III RP. Zwolennicy Towarzysza Edwarda wskazują na to, że długi sprzed 40 lat były mniejsze niż obecnie i rozwinęły Polskę. Ich oponenci wskazują na to, że to III RP jest mniej zadłużona i doskonale radzi sobie ze spłatą obecnych długów.

W drugim odcinku serii WZRP (Wskaźniki Zmian Rozwoju w Polsce) powiemy sobie o tym, jak dług ten oraz jego relacja do DNB (Dochodu Narodowego Brutto) i do ŚT-SP (Środków Trwałych brutto Skarbu Państwa – czyli  majątku narodowego) zmieniała się w całych okresie najnowszej historii Polski. Wiedza ta posłuży nam do rozwiązania powyższego sporu i co najważniejsze (!) da argumenty każdemu chętnemu, wo obrony przed manipulacją prowadzoną ze strony różnych publikatorów propagandy krajowej i zagranicznej.

WZRP 02 - Zmiana zadłużenia Polski w latach 1946 - 2017

WZRP 02 – Zmiana zadłużenia Polski w latach 1946 – 2017

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *